Dominika Korzeniowska: FlowAgain
Wystawy indywidualne zagraniczne /Przedstawiając przepływ na wystawie sztuki „Flowagain’ 2024”, Dominika Korzeniowska stworzyła poczucie ruchu i dynamizmu, które mogą odczuć odbiorcy. Płynne linie i wielobarwne obszary tworzą poczucie ciągłości, głębi i płynności, prowadząc wzrok widza i zachęcając go do zagłębienia się w iluzoryczną przestrzeń życia w sztuce.
Prace Korzeniowskiej mogą kojarzyć się z refleksjami łotewskiego artysty A. Jakobsona na temat jego twórczości. Według twórcy jego głównym celem jako artysty jestukazanie w swoich dziełach sztuki wymiaru niematerialnego i zaświatów. Do podobnych refleksji skłania wystawa „Flowagain’2024” i sposób w jaki prace są na nie wyeksponowane. Prace artystki zapraszają widza do wejścia w głębokie chwile refleksji poprzez świat kombinacji kolorów i kształtów. Za analitycznym i dynamicznie zaangażowanym umysłem, dzieła sztuki ujawniają przestrzeń dla widza do zaangażowania się w różne tematy. Mówiąc o swoich pracach, Jakobson stwierdza, że obserwowanie i zanurzanie się w dziełach sztuki wymaga od widza wolnego umysłu, który pozwala wyruszyć w wewnętrzną podróż. Widz doświadcza podobnych odkryć, gdy przygląda się emocjonalnie dynamicznym pracom Korzeniowskiej, które rezonują z jego wewnętrznym światem.
Wystawa „Flowagain’2024” pozwala zwiedzającym doświadczyć stanu głębokiej koncentracji, zanurzając się w dziełach sztuki. Doświadczenie to powoduje tymczasową zmianę poczucia upływu czasu. Ten przepływ może wywołać u odbiorcy pozytywne emocje i głęboką satysfakcję, sprzyjając rozwojowi osobistemu, dobremu samopoczuciu i szczęściu. Według M. Csíkszentmihályi’ego stan przepływu jest optymalnym stanem, którego doświadcza osoba pochłonięta jakąś czynnością. Wszystkie grupy społeczne, płeć, wiek i kultury mogą odczuwać przepływ, określany jako uniwersalne uczucie, którego można doznawać podczas różnych czynności. Stan ten znajduje odzwierciedlenie w emanujących harmonią i skupieniem pracach Dominiki Korzeniowskiej. Jej twórczość dostarcza widzowi wyjątkowych wrażeń wizualnych. Obrazy wywołują różne emocje, dając odbiorcom silne i poruszające doświadczenie. Obserwator może symbolicznie skojarzyć cykle życia, zmiany, możliwości i rozwój. Może kojarzyć motywy natury, jej siłę i witalność. W sztuce przepływ jest wielowarstwowy i umożliwia artystom przekazywanie emocjonalnej i fizycznej dynamiki, tworząc arcydzieła, które przemawiają do widza. Widzowie mogą poznać charakterystyczny styl artystyczny malarki i jej unikalną wizję świata, która ujawnia jej wewnętrzny świat. Potencjał komunikacyjny sztuki wizualnej stwarza niezliczone możliwości twórczych poszukiwań, inwencji i inspiracji.
Dr Inta Klāsone
Mgr Solvita Spirģe-Sēne
kuratorki wystawy
Flowagain to druga część cyklu graficznego inspirowanego muzyką – nokturnami Chopina. To kolejne jedenaście grafik cyfrowych z cyklu liczącego ponad dwadzieścia prac – drukowanych na papierze w różnych technikach druku cyfrowego, oraz instalacji złożonej z dwudziestu art book’ów. Na wystawę w RTU Liepaja składają się pracy już wcześniej prezentowane – jak np. No 4/Flow, która w tej samej formie, multi-panelowego wydruku w technologii Digigraphie by Epson była eksponowana na wystawie Grafiteka w OW ZPAP w 2024 roku w Warszawie, czy w formie dwóch wydruków wielkoformatowych Ink-jet na wystawie całej pierwszej części cyklu w Bułgarii, w 2023, na Uniwersytecie Cyryla i Metodego, na Wydziale Sztuk Pięknych w Wielkim Tyrnowie. Muzyka i grafika, praca nad cyklem była kolejnym „optymalnym doświadczeniem” w mojej pracy twórczej. Mam nadziej, że oglądanie wystawy Flowagain, przy dźwiękach nokturnów [QR Code] będzie również „optymalnym doświadczeniem”.
D.K.’10”2024