Sylwety – Wystawa Pracowni Działań i Struktur Wizualnych
Wystawy zbiorowe w Polsce /„Naszego widzenia nie otrzymaliśmy w postaci gotowej i niezmiennej.”
Władysław Strzemiński
Teoria Widzenia
Podążając za słowami Władysława Strzemińskiego, nasze widzenie stale ewoluuje. W dobie szumu informacyjnego pojawiają się nowe wyzwania dla ludzkiej percepcji. Stajemy przed koniecznością nieustannej selekcji bodźców i szybkiego wyodrębniania rzeczy najbardziej dla nas istotnych. Rzeczywistość wymaga od nas czujnego spojrzenia, aby odróżnić iluzję od rzeczywistości czy granice pomiędzy światem realnym
a wirtualnym. Ważne, w tym kontekście, wydaje się stałe rozwijanie wrażliwości wzrokowej na różne doznania płynące zarówno z zewnątrz jak i z wewnątrz.
Na wystawie pt. Sylwety prezentowane są wybrane prace studentów kierunku Grafika Akademii WIT w Warszawie zrealizowane w Pracowni Działań i Struktur Wizualnych. Projekty zostały zrealizowane w semestrze zimowym, w roku akademickim 2023/2024.
W ramach pierwszego projektu opracowujemy serię kompozycji na podstawie wizerunku wybranego zwierzęcia w ruchu. Wykorzystujemy jedynie czerń i biel. Na początku tworzymy czarną sylwetę zwierzęcia w programie Adobe Illustrator.
W przypadku sylwety wszelkie informacje znajdują się na krawędziach, dlatego staramy się podkreślić charakterystyczne cechy zwierzęcia, w jednych partiach dokonując syntezy i redukcji, w innych podkreślając szczegóły. Na podstawie sylwety tworzymy negatyw a następnie kontur zwierzęcia. Wybierając najbardziej interesujący fragment sylwety, powstaje także detal. Końcowym etapem zadania jest projekt kompozycji symetrycznych i rytmicznych w oparciu o stworzoną sylwetę.
Ekspozycja koncentruje się, w głównej mierze, na pokazaniu kompozycji symetrycznych i rytmicznych, czyli ostatniej fazy projektu, która z punktu widzenia wartości artystycznej wydaje się być najbardziej interesująca.
Pracownia Działań i Struktur Wizualnych jest przestrzenią dla rozmaitych eksperymentów wizualnych. W pracowni rozwijamy wrażliwość na elementarne aspekty sztuk wizualnych – punkt, linię, płaszczyznę, kolor. W oparciu o zróżnicowane ćwiczenia badamy zagadnienia związane z percepcją widzenia, formą, kompozycją czy barwą. Istotna jest wymiana spostrzeżeń, własne doświadczenie artystyczne, znajdowanie autorskich sposobów na realizację danego problemu. Rozwijamy postrzeganie w kontekście przyszłej pracy projektowej, kształtujemy umiejętność doboru właściwych środków wyrazu a także myślenie o pracach w kategoriach serii.
dr Justyna Kabala
kurator wystawy
W wystawie biorą udział:
Karolina Baranowska, Szymon Barciak, Tomasz Jędrzejewski, Olga Kleczkowska, Jan Korzeniewski, Oliwia Mach, Klaudia Makos, Amelia Mielcarz, Karyna Nakhayeva, Mateusz Olszewski, Zuzanna Przybysz, Klaudia Rafał, Magdalena Regulińska, Kinga Rudnicka, Jakub Waluchowski, Zofia Warchulska.