Latgale Urban Landscape & Nature
Wystawy zbiorowe w Polsce /Plener W Rezekne
Inspirację dla sztuki i ekspresji artystycznej można znaleźć w prawie wszystkim, jednak natura, która przetrwała próbę czasu, jest jednym z najważniejszych źródeł inspiracji dla ludzkości. Przebywając na łonie natury łączymy się z nią wszystkimi zmysłami. Szukamy bliskości natury, aby poczuć się żywym, doświadczyć emocji, poczucia spokoju i radości, połączyć się z własnym wnętrzem, a to niewątpliwie pobudza kreatywność.
Latem 2023 roku mieliśmy przyjemność zorganizować wspólny plener dla studentów RTA (Rezekne Academy of Technologies) i WIT (Akademia WIT). Studenci zostali zaproszeni do malowania zarówno miejskiego środowiska Rezekne, jak i wiejskich krajobrazów poza miastem. Podczas pleneru studenci odwiedzili kulturalne i historyczne środowisko Łatgalii, takie jak dwór Luznava i Zieloną Synagogę w Rezekne, gdzie studenci oglądali i studiowali historyczne wnętrza, a także zewnętrzne elementy architektoniczne i wiejskie środowisko poza obiektami. Jednak najbardziej przyciągnął ich wiejski krajobraz i przyroda, zielone malownicze środowisko Łatgalii, rozległe pola i piękne jeziora.
Obejmując piękne otoczenie wokół siebie, uczniowie pogłębiają swoją wiedzę, doskonalą umiejętności i zdolności w zakresie rysunku i malarstwa nabyte na zajęciach sztuk wizualnych, ćwicząc w plenerze. Studenci uczą się, jak przedstawiać obiekty naturalne w różnych stylach graficznych, technikach malarskich i rzeźbiarskich, poznają prawa perspektywy liniowej w przedstawianiu krajobrazów miejskich i wiejskich, rozwijają wyczucie koloru, kształtu i światła. Studenci uczą się sztuki obserwacji; są wolni w swojej kreatywności i interpretacji otaczającego ich świata.
Na zakończenie pleneru powstała wystawa prac, pozwalająca odwiedzającym wystawę zobaczyć obraz miejskiej przyrody i krajobrazu Łatgalii widziany oczami uczniów. Podczas oglądania dzieł sztuki najważniejszym wnioskiem jest to, że nawet najmniejsze szczegóły mogą być największą inspiracją, jeśli chodzi o sztukę.
Ilze Bodža
Kurator wystawy i pleneru
Natālija Brokāne
Kierowniczka pleneru
Uczestnicy
Gilbert Furmaniak
Moim ulubionym tematem do malowania są sytuacje zawierające postacie. Uwielbiam wyraziste kolory oraz sam ich język.
Dominika Galińska
Malując uwielbiam używać głębokich, jaskrawych kolorów, które czasami są intensywniejsze niż w rzeczywistości. Upodobałam sobie rozprowadzanie farby szpachelką. Pozwala mi to na pozostawienie na malowanej powierzchni grubszej warstwy niż w przypadku pędzla. Warstwy, której tekstura jest dla mnie ciekawa. W malowaniu pejzaży szczególnie preferuję widoki wody, a malowanie odbijającego się od niej światła jest moim ulubionym elementem malowania.
Katarzyna Gierałt
Katarzyna Gierałt lat 25 z tej strony. Poszukuję doświadczeń, ludzi i kreatywności w życiu. Rozwijam się w kierunku co- raz lepszej współpracy z samą sobą. Kieruje się też w stronę grafiki komputerowej, wektorowych ilustracji, projektowania pod kątem UXUI. Ale i nie tylko, ponieważ na uczelni poznaję wiele nowych i przyjemnych mediów.
Patryk Golański
„Waza nad rzeką” Od momentu, w którym zobaczyłem wazę, wiedziałem że chcę ją namalować. Położona nad rzeką, pozwalała na wiele możliwości kompozycyjnych. Zdecydowałem się skupić się na niej i na otaczającej ją zieleni.
„Zamek” Ruiny położone na wzgórzu z widoczną ścieżką. Było tutaj trochę okazji na użycie różnych barw i zabawę z perspektywą. Jasne niebo miało wyraźnie kontrastować z tym co znajduje się na ziemi. Na co dzień zajmuję się sztuką cyfrową, jednak czasem wracam do tradycyjnego pędzla, gdzie w inny sposób mogę wyrazić siebie. Najbardziej szukam tych ukrytych, mocnych kolorów i próbuję je wyraźnie pokazywać. Zawsze interesują mnie mniejsze lokalne historie i ich znaczenie.
Zofia Gorbacz
Mam 23 lata, a smoki, potwory i inne monstra to zdecydowanie to, co najbardziej mnie inspiruje. Lubię próbować różnych technik plastycznych, jeśli chodzi o malarstwo, to na pewno jeszcze dużo przede mną. Dorabiam dorywczo sprzedając rzeczy z własnymi grafikami na wszelkiego rodzaju targach fantastyki.
Agnieszka Jarosz
Biolog z zamiłowania, artysta z powołania. Dwa odrębne zainteresowania połączone w jedno, okazały się być złotym środkiem. Malowanie natury sprawia jakbym malowała cześć swojej duszy.
Krzysztof Kauza
Zajmuję się głównie grafiką 3D, ale w wolnych chwilach też rysuję; głównie ilustracje. Interesuję się historią, kinematografią i animacją 2D. Chciałbym w przyszłości tworzyć modele 3D do gier komputerowych.
Gita Līpenīte-čudarāne
Gita studiuje w Rezekne Academy of Technologies, na studiach magisterskich na kierunku Wzornictwo przemysłowe. Gita zajmuje się projektowaniem wnętrz, wystaw, mebli i grafiki. Interesuje się sztuką, architekturą i designem, a w wolnym czasie lubi malować i tworzyć prace graficzne, eksperymentując z różnymi technikami.
Paweł Matusik
Plener i akwarela to idealne połączenie. Nic mnie nie cieszy tak, jak wyprawa z krzesełkiem wędkarskim w celu namalowania ładnego pejzażu czy architektury. Jako artysta także uwielbiam wszelkie techniki grafiki warsztatowej oraz zagłębianie się w fakturach i patternach.
Natalia Poczek
Urodziłam się w 1998 r. w Lublinie, obecnie mieszkam w Warszawie. Moją największą pasją jest rysunek komiksowy, a od około roku towarzyszy mu także świeżo odkryta fascynacja ceramiką użytkową. Na co dzień w moich pracach dominują postacie ludzkie, ale często dużą rolę gra także inspiracja latem, naturą i estetyką słowiańskiej wsi.
Martyna Trzeciak
Witam, mam na imię Martyna, a w swoich obrazach pragnę przekazać emocję po- przez kolory i nietypowe połączenia. Moje prace to owoc pasji, refleksji i wyobraźni. Zapraszam do odkrywania mojego świata.