Dziewięć

Wystawy zbiorowe w Polsce /
 nazwa
Dziewięć / Nine
 miejsce
 termin
 katalog
 artyści
Herberts Erbs, Inta Klāsone, Gunta Krastiņa, Nora Vilmane, Mārtiņš Krūmiņš, Dzintra Vīriņa, Aldis Kļaviņš, Zigrīda Atāle, Solvita Spirģe-Sēne
 wstęp
Darmowy

WYSTAWA „DZIEWIĘĆ” została zainspirowana różnorodnym charakterem prac ekspozycyjnych, różnymi technikami i użytymi materiałami. Należy przyznać, że główną treścią wystawy są wizualne komunikaty o osobistych doświadczeniach M. Krūmiņša, N. Vilmane, S. Spirģe-Sēne, A. Kļaviņša, G. Krastiņa, D. Vīriņa, I. Klāsone, H. Erbsa, Z. Atāle. Wystawa zachęca odwiedzających do reagowania na wizualne komunikaty związane z nastrojami i angażowania się we wzajemnie znaczący dialog.

Prace M. KRŪMIŅŠA zapraszają widza do dialogu w sztuce fotograficznej. Fotografie artysty charakteryzują się subtelnymi niuansami i swobodą, które wywołują uczucia nasycone wyrafinowanymi nastrojami. Autor zdaje się sprawiać, że widz zatrzymuje się na chwilę, zatrzymując dynamiczny rytm upływającego czasu.

N. VILMANE sprytnie uchwyciła niezwykle kontrastowy charakter życia w dużym mieście. Nie ma wątpliwości, że zatłoczone wagony kolejowe, zakorkowane ulice i mieszkania oblepione migającymi reklamami staną się coraz bardziej powszechne. Jednocześnie pojawiają się atrakcyjne oraz inteligentne obiekty stworzone przez człowieka. We wszystkich aspektach życia, w tym w krajobrazie architektonicznym miasta, nowe zderza się ze starym.

Prace S. SPIRĢE-SĒNE są poświęcone zniuansowanym przedstawieniom naturalnych nastrojów. Dzieła sztuki autorki zachęcają widza do odczuwania emocji, uczuć, doświadczeń i myśli, które S. Spirģe-Sēne zawarła w tych obrazach. Prace artystki ujawniają szereg uczuć, od radosnego słonecznego zachwytu po refleksyjne uczucia.

Artysta A. KĻAVIŅŠ demonstruje wzajemnie znaczące współistnienie koloru i formy w postaci estetycznej perfekcji w kompozycjach ocenianych sekcji o bogatych odcieniach. Artysta stworzył potężne prace pełne wielkiego napięcia. Geometryczne abstrakcje A. Kļaviņša, które opierają się przede wszystkim na jasno określonych konfiguracjach, zachęcają do głębszego odbioru.

Prace G. KRASTIŅY zapraszają widza do zagłębienia się w opowieść o uczuciach tworzonych przez odcienie kolorów. Artystka wyraża przesłanie poprzez swoją szczególną, indywidualną perspektywę. W obrazach G. Krastiņy chwile odczuwanych uczuć są umieszczone poza czasem i przestrzenią, rozkwitając w specjalnym promieniowaniu nastrojów kolorystycznych.

Prace DZ. VĪRIŅY łączą widza z wyrafinowanym graficznym rozwiązaniem liniowym. Artysta pozwala widzowi dostrzec piękno formy i znakomicie zniuansowane bogactwo kolorów w otaczających nas rzeczach. Artystka w mistrzowski sposób ukazuje niezwykle delikatne poczucie doskonałości dzieła sztuki wypełnionego grą świateł i cieni. Tworzone przez nią dzieła są poetycko subtelne.

Nieprzewidywalność druku kolagraficznego charakteryzuje procedurę działania. Rezultat może być bardzo zróżnicowany, zaskakujący i nieoczekiwany w zależności od użytych materiałów i procedury barwienia. Kolaże I. KLĀSONE zawierają nieoczekiwane momenty, a także eksperymentalne wydruki. Prace graficzne opracowane w technice kolagrafii z dodatkowymi funkcjami zachęcają odwiedzających do patrzenia i dostrzegania.

H. ERBS odkrywa kruchość i magię sztuki szkła. Odwiedzający wystawę mogą zobaczyć profesjonalne, technicznie unikalne techniki obróbki szkła, przyglądając się kreatywnym rozwiązaniom. Prace artysty H. Erbsa realizowane są w materiałach rzeźbiarskich w formacjach wzajemnej syntezy.

Z. ATĀLE doradza ludziom, aby zastanowili się nad pięknem dekoracji wnętrz, materiałów wykończeniowych, oświetlenia i akcesoriów. W swoich pracac autorka z dumą pokazuje odważne i oryginalne pomysły, zapewniając harmonijne rozwiązania w zakresie gamy kolorów, tak aby wnętrze było funkcjonalne i estetycznie wytwarzało pożądany nastrój.

Dzieła sztuki wizualnej zachęcają do zgłębienia procesu twórczego każdego autora poszukującego własnego, niepowtarzalnego stylu artystycznego. Jednocześnie widz ma możliwość poznania poglądów autora na daną dziedzinę sztuki. Tworząc w ten sposób unikalny dialog widza z samym sobą i dziełem sztuki. Dialogu tego nie da się jednak do końca opisać, ponieważ jest on związany z niezliczonymi i regularnymi godzinami pracy artysty, poświęconymi na poszukiwanie wyrażenia idei, znalezienie twórczej drogi, różnorodne eksperymenty z materiałami i ekspresyjną realizację zamierzonego technicznego wykonania. Wystawa "NINE" jest zaproszeniem dla wszystkich, aby wraz z 9 artystami z Uniwersytetu w Lipawie na Łotwie udali się w krótką podróż po świecie sztuki, aby uzyskać nowe wrażenia, inspiracje, nastroje i uczucia.

Inta Klāsone

Dziewięć