Dariusz Mlącki: Granice iluzoryczności
Wystawy indywidualne w Polsce /Zapraszamy na wystawę dzieł Dariusza Mląckiego do galerii CSW Solvay na ul. Zakopiańskiej 62, Kraków.
DAREK posługuje się w swojej sztuce przedmiotami najbardziej pospolitymi, rzeczami codziennego użytku, detalami tak spowszedniałymi i marginalnymi, że choć się ich stale używa – a raczej właśnie dlatego – przestaje się je dostrzegać. Artysta je wydobywa z prozy praktycznego życia, z obrzeży świadomości ich istnienia i przywraca do zauważalnego bytu podnosząc je do rangi sztuki. Te stoły, stołki i krzesła, te drzwi i okna pudełka i koperty aw końcu nawet także, zachowujące oryginalne wymiary włączniki i gniazdka elektryczne czy kratki wywietrzników – namalowane iluzyjnie, albo będące doskonale spreparowaną iluzją, stając się sztuką nabierają wagi, znaczenia – same na wskroś konwencjonalne – stają się nośnikami niekonwencjonalnych znaczeń inspirujących myśl i wyobraźnię. Zazwyczaj zatem te prozaiczne przedmioty – namalowane, iluzyjnie prezentowane oczom – maja zadanie mobilizowania intelektu odbiorcy do zadawania pytań. Zdarzając się jednak i takie, którym przyznana została przez artystę rola symbolu, przy czym nie ma to być symbol jednoznaczny. Takimi obiektami w twórczości Darka są świeca i koperta. Występują one nader często w jego malarstwie i instalacjach w coraz to innych proporcjach i innych rolach; zawsze dotykając problematyki egzystencjonalnie pojętego ludzkiego bytu.
Koperta może symbolizować przesłanie radosnej nowiny lub dramatycznych wieści, może ukrywać tajne informacje czy przekazywać wiedze o ważkich odkryciach. W wyobraźni Darka może też czyjąś śmierć nad sarkofagiem opłakiwać w czarnym welonie. Z formalnego punktu widzenia jego koperty wyolbrzymione do nienaturalnych rozmiarów dwóch metrów czy ponad metra, a przy tym popękane i podziurawione bo malowane na łamliwym podłożu, albo i mniejsze formatem, ale na dziurawych deskach – tracą na swej przedmiotowej realności i stają się czymś innym; może symbolem albo pomnikiem wszystkich byłych, teraźniejszych i przyszłych kopert, ale przede wszystkim czymś, co swoją realną przedmiotowość stawia pod znakiem zapytania.
Dr Bożena Kowalska
Wystawa będzie czynna od dnia 25.02.22 do 8.03.22 w godzinach 9-20.